Dlaczego Swoppster?

Wczesne kształtowanie nawyku właściwego siedzenia!

Brak ruchu u dorosłych… Jego konsekwencje dla pleców i ogólnego stanu zdrowia są powszechnie znane. Niestety, ten problem bardzo często rozpoczyna się już w dzieciństwie. Zamiast być w ruchu, nasze dzieci siedzą przez większą część dnia: w szkole, w domu podczas odrabiania lekcji, przed komputerem, telewizorem czy konsolą do gier. Łącznie daje to ok. 9 godzin siedzenia na dobę – albo i więcej. Dzieci powinny bardzo wcześnie zrozumieć, jak ważny jest dla nich ruch i jak można wnieść większą różnorodność i ruch do stylu siedzenia. Z tej wiedzy będą korzystać przez całe życie!

Udowodniono: szybszy rozwój poprzez ruch

„Ruch zniknął ze świata dzieci, ale nadal jest warunkiem koniecznym rozbudzenia wrażliwości zmysłów” – mówi prof. Gerhard Landau, instruktor wychowania fizycznego na Uniwersytecie w Essen. Już w latach 90., w ramach projektu „Ruchoma Klasa”, profesor zastąpił konwencjonalne meble w Hövelschule w Essen ruchomymi kostkami i huśtawkami bez oparcia. Okazało się, że dzieci, które mogły się poruszać w czasie lekcji, miały lepszą koncentrację i sprawność fizyczną od swoich rówieśników. „Te dzieci siedziały prościej” – wyjaśnia prof. Landau.

Alarmujące liczby

10% dzieci w wieku 6–10 lat ma bóle pleców.
43% uczniów z tej grupy wiekowej skarży się na trudności z koncentracją.
16% tych dzieci ma nadwagę.
86% uczniów w wieku 11–14 lat ma problemy z koordynacją.

Wstawanie czyni mądrym

W pierwszych 11 latach życia dziecko ma szczególnie dużą naturalną potrzebę ruchu. Podskakiwanie, wspinanie się, bieganie… Dzieci nie umieją trwać w bezruchu. Dzieje się tak nie bez powodu: w przeciwnym razie mózg by „zasnął”, a każdy ruch go pobudza. Na pewno wiesz, że podczas wykładu koncentracja słuchacza słabnie już po 20 minutach – ale jeśli zmienisz pozycję, skrzyżujesz ramiona lub nogi czy wstaniesz na chwilę, Twoja uwaga natychmiast się poprawi. Wpływ ruchu na wydolność mózgu jest ogromny: wzrost mózgowego przepływu krwi o 13,5% przy zaledwie 25 W fizycznej aktywności (np. poprzez „swoppowanie”)! Ma to ogromny wpływ na poprawę samopoczucia i wydajności dziecka.

Rozwiązanie problemu braku ruchu? Krzesło, które zapewnia naturalny ruch!

Swoppster umożliwia ciągłe zmiany postawy, a tym samym – naprzemienne obciążanie i odciążanie całego układu mięśniowo-szkieletowego. Ten rytmiczny ruch ma kluczowe znaczenie dla pracy mięśni i aktywności impulsów nerwowych w mózgu. Staje się jasne, dlaczego popołudniowy sport nie wystarczy, by zrekompensować trwanie w pozycji siedzącej przed południem. Swoppster jest zatem niezbędnym towarzyszem życia codziennego współczesnych dzieci.

Jakie mogą być skutki niewłaściwego siedzenia u dzieci?

  • Sztywna postawa.
  • Pozycja z zaokrąglonymi plecami, skrzywienie boczne kręgosłupa.
  • Ściśnięcie okolic jamy brzusznej.
  • Płytki oddech.
  • Bierność, niedobór ruchu.

Siedzenie w ruchu wpływa na koncentrację i witalność!

  • Lepsze krążenie krwi i ukrwienie mózgu.
  • Lepsze dotlenienie organizmu.
  • Wzrost uwagi i koncentracji.
  • Wzmocnienie mięśni.
  • Lepsza postawa.
  • Dobry nastrój i samopoczucie.

Autoryzowany Partner firmy Aeris od 2007 roku.

© Aeris  |  © Marek Juszczak